jllogo

Зберігання пального в баку: чи потрібна ліцензія або за що штрафують податківці?

Починаючи з 01.07.19 р. суб’єкти господарювання  усіх форм власності мають зберігати пальне за наявності ліцензії. Тож навіть підприємець, який закуповує невелику кількість пального та деякий час зберігає його для використання у власній діяльності, повинен отримати ліцензію на зберігання пального (далі – ліцензія).

Але окрім необхідності отримання ліцензії на спеціально передбачені для зберігання пального місця (заправна станція, ємність, бочка тощо) у підприємців виникало також запитання: чи потрібно отримувати ліцензію на пальне, яке знаходиться в баку транспортного засобу?

Адже непоодинокими є випадки, коли податківці в результатами перевірки складають акт, де визначають порушення ст.15 Закону України від 19.12.1995 р. «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а саме зберігання пального без наявності ліцензії на право зберігання пального, яке по факту знаходилося в баках транспортних засобі. Та мало того, за вказане, нібито, правопорушення виписують повідомлення-рішення, яким до підприємців застосовано штраф у розмірі 500 000,00 грн.

Чинне законодавство України, нажаль, не дає однозначного роз’яснення щодо зазначеної проблеми, чим і користуються податківці при притягнені підприємців до відповідальності.

Проте, відповідь на це запитання можемо знайти у роз’ясненні ДФС України «Щодо вимог законодавства з ліцензування місць зберігання пального» від 16.08.2019 зберігання пального в паливних баках транспортних засобів/технічному обладнанні/пристроях не потребує отримання ліцензії на право зберігання пального, оскільки дані резервуари не являються нерухомим майном та не мають чіткої прив`язки до місця (території-) згідно з Законом №481.

Зазначена позиція знаходить своє відображення і у судовій практиці, зокрема, суди зазначають, що оскільки не запроваджено чіткого порядку отримання ліцензії у разі знаходження пального в паливних баках транспортних засобів, що сприяло б юридичній визначеності у правовідносинах, які стосуються майнових інтересів суб`єктів господарювання, то негативні наслідки у вигляді штрафу не можуть покладатися на платника податків, внаслідок чого суд приходить до висновку, що спірне податкове повідомлення-рішення, відповідно до якого було встановлено порушення позивачем статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та на підставі підпункту 54.3.3. пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та застосовано до позивача суму штрафних санкцій (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (https://youcontrol.com.ua/catalog/court-document/92829796/, https://reyestr.court.gov.ua/Review/92927493, https://reyestr.court.gov.ua/Review/95271435 тощо).

Ми ж погоджуємось із зазначеним, оскільки очевидно, що отримувати ліцензію на зберігання, якщо пальне знаходиться в паливному баку ТЗ, – нонсенс. Тоді всі власники ТЗ, зокрема легкових автомобілів, які від’їжджають від заправної станції із бензином в баку, повинні мати ліцензії.

Паливний бак є місткістю, у якій пальне перебуває та з якої потрапляє через систему в двигун. Пальне з баку використовується виключно для роботи ТЗ, його руху, а фізичного відпуску пального іншим особам або до інших ТЗ не здійснюється. У більшості ТЗ навіть не передбачено такої можливості. Тобто пальне в баку забезпечує функціонування та рух ТЗ і не зберігається для подальшого відвантаження.

Як бачимо, Закон № 481 дійсно описав лише загальні терміни та аспекти зберігання пального. Через таку неточність виникають непорозуміння. Але ясно одне: термін «місце зберігання пального» містить фразу: «…що використовуються для зберігання пального». Тому головне тут – мета перебування пального в баку, яку установлює підприємцем самостійно. У разі безпосереднього використання пального для руху ТЗ отримувати ліцензію не потрібно.

Проте, за наявності сумнівів або іншої думки місцевих податківців рекомендуємо звернутися за індивідуальною податковою консультацією. Тоді ви матимете офіційне роз’яснення вашої ситуації та захист від фінансових санкцій.

Крім того, якщо у Ваз залишилися запитання або Ваше право порушено — не зволікайте, телефонуйте і не втратьте свій шанс на захист, оскільки, нашими юристами уже вироблена з даного питання успішна практика та є низка виграних справ.

Наші адреси:

  • м. Харків, проспект Московський, 299-А (будівля Автовокзалу, за попереднім записом)

Тел: (066) 457-81-57, (096) 496-61-06;

  • м.Чугуїв, вул. Музейна 16-А

Тел: (093) 964-29-77, (096) 599-43-34, (067) 575-59-39;

  • м.Куп’янськ, вул. Ковальська, 1

Тел: (095) 46-42-652, (093) 657-17-12.