jllogo

Компенсація за зруйноване та пошкоджене майно. Що робити. 7 кроків. Поради юристів

1️⃣ Фіксація пошкоджень

Якщо є можливість, зробіть фотографії, вони потрібні, щоб приблизно оцінити розмір збитків. Чим більше світлин, то краще. Також необхідно довести, що ваш дім було пошкоджено/знищено. Рекомендуємо самостійно робити фото- та відеофіксацію, бажано з зазначенням часу, зробити короткий опис подій в нотатках, зберігати скріншоти новин у ЗМІ. Чим більше матеріалів у вас буде в наявності, тим краще. Але вони мають бути якісними, наскільки це можливо. Опитати очевидців під відеокамеру, взяти їхні данні та контакти; оперативно скопіювати запис відеокамер всередині будинку, а також всіх доступних вуличних камер (інакше нове відео автоматично та швидко записується зверх попередніх). Для того, щоб відобразити стан майна, треба зробити відео- та фотозйомку «після» воєнних дій. «Під час запису відео чітко назвіть: своє ПІБ, паспортні дані та, за можливості, ІПН. Назвіть дату і час зйомки, але краще зафіксувати на відео екран з іншого пристрою, наприклад, наручний годинник, екран мобільного телефону. Вкажіть точне місце зйомки — місто, район, вулиця, номер будинку. Можливо, є записи руйнування чи пошкодження з камер відеоспостереження, наприклад моменти вибуху.Також слід пошукати в своїх архівах фото чи відео майна до моменту його руйнування. Якщо про цей будинок чи квартиру була інформація в ЗМІ, то слід зберегти посилання на ці матеріали чи сюжети. Якщо ви знаєте осіб, які стали очевидцями знищення чи пошкодження вашого майна, по можливості, отримайте від них письмові, аудіо- чи відеосвідчення та збережіть їхні контактні дані.

2️⃣ Подаємо заяву про пошкодження онлайн чи офлайн (через «Дію», через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, через ЦНАП) або нотаріуса.

3️⃣ Викликати 102 та отримати витяг про порушення кримінального провадження від поліції. Співробітники поліції мають записати, хто прийняв заяву, номер заяви та протокол огляду місця подій. У подальшому це дасть змогу отримати витяг з реєстру досудових розслідувань, а також мати доступ до матеріалів кримінального провадження Виклик не є обов’язковою вимогою у процесі отримання компенсації за зруйноване житло. Проте фіксація не лише факту зруйнованого житла, і й свідчення під час допиту заявника про знищене чи значно пошкоджене майно у майбутньому може допомогти отримати відшкодування його вартості. Слідчі виїжджають, фіксують факт, приймають заяву, вносять відомості про злочин до єдиного реєстру.

4️⃣ Повідомити про зруйнування до Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Співробітники ДСНС проводять аварійно-рятувальні та інші невідкладні роботи, розмінування, а також уповноважені скласти акт про пожежу, якщо вона сталася у будинку / квартирі внаслідок артилерійського обстрілу згідно з Наказом МВС України № 503 від 14.06.17 . Окремо зазначу, що у випадку пожежі чинним законодавством на ДСНС покладено складання Акта про пожежу, в якому зазначаються причини її виникнення,, які можливо достовірно встановити при огляді місця пожежі. Також у цьому акті зазначаються наслідки пожежі, зокрема, фіксуються пошкодження та ступень знищення будинку. Тому, якщо працівниками ДСНС буде встановлено, що пожежа в домівці виникла внаслідок влучення бойового снаряда – це буде зафіксовано в Акті про пожежу. У такому випадку вам буде необхідно обов’язково отримати у працівників ДСНС копію такого Акту або ж записати його реквізити та підрозділ ДСНС, який виїжджав на пожежу, щоб отримати цей Акт після завершення бойових дій. Відомості, що містяться в Акті про пожежу будуть неспростовними доказами виникнення пожежі саме внаслідок влучення бойового снаряда, а також доказами стану руйнувань та пошкоджень будинку, що надає можливість достовірно встановити розмір завданої майнової шкоди.

5️⃣ Подати заяву до місцевої влади або військово-цивільних адміністрацій для проведення обстеження зруйнованого / пошкодженого житла. Заявник у цьому випадку, зокрема, може сподіватися на отримання письмового акту із зазначенням стану майна, наявних пошкоджень та можливостей для відновлення. Чекаємо на комісію для складання акт обстеження житла, зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією РФ Після подачі заяви потрібно чекати на спеціальну комісію, яка прийде на місце, щоб зробити оцінку вартості пошкодження. Складається акт про пошкодження, фіксується, що саме пошкоджено. Потім на основі цього акта замовлятимуть роботи з відновлення. Такою оцінкою займаються районні військово-цивільні адміністрації (органи місцевого самоврядування). На підставі акта мають провести експертизу й оцінити збитки.Немає чітких термінів, коли саме після подачі заявки вже час телефонувати до райадміністрації. Фіксація пошкоджень обов’язкова перед самостійною відбудовою будинку.

6️⃣ Сформувати підбірку публікацій у ЗМІ про зруйновану нерухомість, якщо були такі статті у медіа. За можливості можна залучити й експерта-оцінщика для отримання звіту про оцінку майна та експертного висновку.
Для отримання компенсації необхідно буде обов’язково мати документи, що посвідчують особу та підтверджують право власності на зруйноване майно (договори купівлі-продажу, міни, дарування тощо). У разі втрати таких документів слід подбати про їх відновлення або виготовлення дублікатів.

7️⃣ Ініціювати в ОСББ/управляючий, обслуговуючий компанії, ЖЕКу:
складення або витребувати акт про залиття, аварію за встановленою формою відповідно до п. 2.3.6., Додатку 4 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій;
загальний позаплановий огляд будинку, витребувати акт огляду або журнал обліку результатів огляду відповідно до п. 2.2. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій;

❗Компенсація надаватиметься в порядку отримання заяв про надання компенсації та з урахуванням наявності пріоритетного права. Першими компенсацію за втрачене житло будуть отримувати багатодітні сім’ї, люди з інвалідністю I та II груп, а також учасники бойових дій.

🔶Право на компенсацію матимуть, зокрема фізичні особи, які є:
— власниками відповідного нерухомого майна або замовниками будівництва щодо об’єктів будівництва;
— інвесторами у житлове будівництво об’єктів, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт (зокрема прийнятих в експлуатацію об’єктів, щодо яких не оформлено право власності);
— членами житлово-будівельних кооперативів, які викупили квартиру чи інше приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
— спадкоємці усіх вищеперерахованих категорій.

🔺Якщо власників одного й того ж будинку є декілька, повідомлення подає кожен з них окремо. Якщо власник володіє декількома зруйнованими будинками, повідомлення подаються на кожен окремий будинок. Під час будівельних робіт документально фіксувати всі витрати – чеками, товарними накладними, актами виконаних робіт з будівельниками тощо. В майбутньому це дозволить претендувати на компенсацію.
Відповідно до ст. 53 Женевської конвенції про захист жертв війни від 12.08.1949 року: «будь-яке знищення окупаційною державою рухомого чи нерухомого майна, що є індивідуальною або колективною власністю приватних осіб чи держави, або інших громадських установ чи соціальних або кооперативних організацій забороняється, за винятком випадків, коли це є необхідним для проведення воєнних операцій».
І якщо зараз арештовують російські активи та на законодавчому рівні нашої й інших Держав розробляють механізми їх вилучення, значить одним зі способів компенсації буде покриття збитків коштом держави агресора.

📜Законодавство
— 20 березня 2022 р. був прийнятий Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
Для пересічного громадянина цей акт є декларативним, адже формально поділяє втрати на напрями, визначає їх основні показники та авторів майбутніх методик визначення збитків.
— 26 березня 2022 р. − Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.
— 5 квітня 2022 р. – зміни до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва.Цією постановою визначений спеціальний механізм обстеження певними фахівцями пошкодження об’єктів через воєнну агресію РФ, що є передумовою подальшого відшкодування.

Звертайтесь до юристів Юридична консультація. Адвокат Лихачов Роман Борисович за якісною юридичною допомогою
Наші юристи на зв’язку:
📞 +380683748900