jllogo

Угода про асоціацію як процес зближення з Євросоюзом

383892690Цього тижня виповнюється рік від моменту підписання політичної частини Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

21 березня виповниться рік, як у Брюсселі під час другої сесії саміту ЄС було укладено політичну частину Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Тоді на підписання було подано дві папки документів: одну надали для української, другу – для європейської сторони. Першими в папці для ЄС залишили свій автограф президент Європейської комісії Жозе Мануел Баррозу та голова Євроради Герман Ван Ромпей. Процес підписання серед країн розпочала Бельгія, а завершила Великобританія. У папці документів для української сторони першим поставив свій підпис голова Кабміну Арсеній Яценюк. Які ж головні елементи політичної частини угоди про асоціацію тоді було затверджено обома сторонами, та наскільки важливо їх виконання задля європейського майбутнього України, ми дізналися в експертів.

Так, 21 березня 2014 року були затверджені наступні частини Угоди: Преамбула, Стаття 1, Розділи І «Загальні принципи», ІІ «Політичний діалог та реформи, політична асоціація, співробітництво та конвергенція у сфері зовнішньої та безпекової політики» і VII «Інституційні, загальні та прикінцеві положення».

Найбільш важливою та значущою серед частин Угоди є Преамбула, адже в ній, кажуть експерти, закріплені головні принципи та мета Угоди. Як пояснив юрист адвокатської компанії «Лихачов та партнери» Роман Лихачов, «у частині «Преамбула, загальні цілі та принципи» йдеться про визнання з боку Європейського Союзу європейського вибору та устремлінь України як європейської країни, також в цій частині було визначено основну мету документа, це створення асоціації, поступове зближення між Україною та ЄС, поглиблення економічних та торговельних відносин, зокрема шляхом створення зони вільної торгівлі». Крім того, каже Роман Лихачов, у вказаній Угоді закріплюється забезпечення прав людини та основоположних свобод, дотримання принципів суверенітету і територіальної цілісності, непорушності кордонів і незалежності.

Не менш вагомою в документі, впевнений юрист Роман Лихачов, є частина «Політичний діалог і реформи, політична асоціація, співробітництво та конвергенція у сфері закордонних справ та політики безпеки», бо саме вона містить положення, які мають вплинути на розвиток і зміцнення політичного діалогу у різних сферах, наприклад, у сфері оборони. «У такий нелегкий час, коли Україна знаходиться в стані бойових дій та неоголошеної війни, дуже важливо скористатись положеннями Угоди, реалізація яких має сприяти розвитку і зміцненню політичного діалогу у різних сферах, зокрема у сфері безпеки і оборони, зміцнення миру та міжнародного правосуддя, попередження конфліктів, нерозповсюдження, роззброєння та контроль за озброєнням, боротьби з тероризмом. Реалізація політичної частини угоди стане важливим чинником збереження незалежності і територіальної цілісності України, оскільки ця частина, зокрема, передбачає тісну взаємодію з метою збереження безпеки і стабільності в регіоні», – розповів юрист Лихачов.

Частина «Інституційні, загальні та прикінцеві положення» теж має чимале значення в Угоді, переконаний юрист Роман Лихачов. Оскільки саме нею передбачено впровадження нових форм, видів та рівнів співпраці між ЄС та Україною. Мова йде про діяльність Ради та Комітету з питань асоціації, Парламентського комітету з питань асоціації.

Синхронна ратифікація Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Верховною Радою України та Європейським Парламентом відбулася 16 вересня 2014 року.

Значення цього документа, і політичної частини, і економічної, неоціненне, оскільки вперше за всю свою історію Україна, незважаючи на політичну кризу та бойові дії на сході держави, по-справжньому підтвердила те, що вона має рішення приєднатися до європейського товариства та бути європейської країною.

15.03.2015

Аріадна СКЕЛА

Актуальна правда