jllogo

Військовий лікар відвоював у банкірів свою квартиру

26639cbd8cbd0c8d0fdeae3f2949a7e1_XLБанк ледь не змусив військового лікаря вдруге заплатити за вже придбану квартиру. Але чоловік у суді відстояв своє право власності завдяки юридичній допомозі правозахисників.

Петро Ігоревич* – військовий лікар. Він працює у Слов’янську, лікує хворих місцевих жителів і поранених військовослужбовців, які проходять службу в зоні АТО.

Весь час він з родиною переїжджав з гуртожитків на орендовані квартири, допоки не зібрав потрібну суму для купівлі власного помешкання у Харкові.

При оформленні угоди купівлі-продажу у нотаріуса Петро Ігоревич отримав усі необхідні довідки про відсутність будь-яких обтяжень чи заборон відчуження нерухомого майна.

Але незабаром до нового власника, як і до багатьох інших його сусідів, почали приходити позови від ПАТ «Укргазбанк» з вимогою про звернення стягнення на їх квартири боргів по кредиту… підприємців Кравченка* та Золотаренка*.

Справа в тому, що ці ділки взяли кредит у понад 2,5 мільйони доларів на перебудову колишнього гуртожитку, і цей же будинок здали в іпотеку для забезпечення кредиту. Але виплатити його не змогли, або не захотіли.

Схоже на те, що підприємці Кравченко та Золотаренко «провернули» схему з банком: спочатку подали до суду на визнання іпотеки недійсною і виграли. Відповідно іпотека була знята та квартири почали продавати громадянам. А через 2 роки банк нібито оговтався й оскаржив рішення про скасування іпотеки. Саме тоді, коли майже всі квартири вже продали, ПАТ «Укргазбанк» відновив іпотеку на весь будинок і почав подавати до суду на власників квартир, щоб позабирати їх помешкання.

І судді стали виносити рішення на користь банку, мотивуючи тим, що, оскільки рішення суду про відміну іпотеки скасовано, то іпотека ніби і не припинялася. А ті, хто в цей період купив квартири, відтепер зобов’язані віддати банку свої помешкання або виплатити їх ринкову вартість. Фактично оплатити свою власність вдруге!

Отримавши такий позов від банку та дізнавшись, що Центр правової інформації та консультацій Чугуївської правозахисної групи (далі — ЧПГ) надає безоплатну правову допомогу військовослужбовцям, Петро Ігоревич звернувся до правозахисників.

Підготувати заперечення до суду військовому лікарю допоміг голова ЧПГ адвокат Роман Лихачов, а інтереси клієнта представляв у судах волонтер організації юрист Іван Мудраченко.

І представляв фахово. Спочатку Московський районний суд Харкова відмовив банку. А нещодавно колегія Апеляційного суду Харківської області винесла рішення з недвозначним чітким формулюванням: у задоволенні позову Акціонерного банку «Укргазбанк» про звернення стягнення на предмет іпотеки – відмовити за його безпідставністю. Таким чином, військовий лікар відстояв у суді своє право власності на квартиру і двічі за неї не платитиме.

*Ім’я та прізвища героїв змінені з етичних міркувань

7.09.2015

Георгій КОБЗАР, Чугуївська правозахисна група