jllogo

Юрист розповів, як отримати компенсацію від міста, якщо автомобіль затопило під час грози

Насамперед слід звернутися у поліцію, яка має зафіксувати інцидент і пошкодження авто. Каже у коментарі Експрес-онлайн Роман Лихачов, адвокат та правозахисник.

«Збирайте якомога більше фотосвідоцтв пригоди, це нескладно зробити кожному власникові сучасного телефону, записуйте координати свідків події, зберігайте чеки з місць автопаркування,  —  пояснює юрист. —  Далі слід з’ясувати, у підпорядкуванні якого органу самоврядування знаходиться місце паркування, з якого змило ваш автомобіль.

Питання щодо шкоди, пов’язаної з фізичним знищенням транспортного засобу, регулюються Законом України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Транспортний засіб вважається фізично знищеним, якщо ремонт є технічно неможливим чи економічно необгрунтованим.

Ремонт вважається економічно необгрунтованим, якщо передбачені згідно з аварійним сертифікатом (рапортом) чи звітом (актом) аварійного комісара, оцінювача чи експерта витрати на відновлювальний ремонт перевищують вартість транспортного засобу до дорожньо-транспортної пригоди. У такій ситуації власник авта вправі претендувати на компенсацію збитків. Розмір шкоди визначається за ринковою вартістю транспортного засобу на момент пошкодження.  

Звісно ж, кращий варіант —  страхова виплата. Але, не виключено, що страхова компанія, в яку ви звернетеся за компенсацією збитків, заявить, що повінь, унаслідок якої пошкоджено автомобіль, —  це форс-мажор. І відмовить у виплаті. Але, по-перше, факт форс-мажору ще потрібно довести. По-друге, якщо до непередбаченої катастрофи призвела цілком передбачена (на жаль) безгосподарність комунальників, то повинен бути і той, хто за неї відповість. У такому разі слід звернутися із заявами до поліції (про заподіяння збитків) і керівництва органу місцевого самоврядування (балансоутримувача території) —  про відшкодування збитків. Якщо відповідь негативна, автовласник звертається до суду із позовом. Прикріпляє до заяви усі зібрані документи: фотосвідчення, протоколи, відповіді інстанцій.

І ще. Як свідчить практика, більший шанс на перемогу у подібній ситуації мають автори колективних позовів. Такі справи —  резонансніші. Шукайте таких же, як ви, потерпілих автомобілістів, об’єднуйтеся, готуйте колективний позов.

До речі. Яскравий приклад того, що подібні позови —  не безнадійні, це справи за позовами мешканців Балаклії, чиї автомобілі були знищені внаслідок вибухів на складах військової частини. Люди відвоювали не лише відшкодування за знищене вибухами снарядів майно, а й дістали компенсацію за спричинену моральну шкоду».

Ірина КОНТОРСЬКИХ