jllogo

Зміна розміру аліментів

Сьогодні нерідко виникають спори з приводу збільшення розміру аліментів на дитину: матері не вистачає грошей на утримання дитини у зв’язку з підвищенням цін чи погіршенням матеріального становища, батько відмовляється в добровільному порядку платити більше. Що в цьому випадку робити?

Збільшити розмір аліментів можна тільки в суді шляхом подачі позовної заяви про зміну розміру аліментів. Необхідно знати, що це можливо лише в тому випадку, якщо у вас на руках є рішення суду з визначеним розміром аліментів або ж договір з батьком дитини про сплату аліментів. Якщо у вас є таке рішення, сміливо подаємо в суд позовну заяву, якщо ні, то звертаємося в суд з заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів.

Тож у вас на руках є рішення суду, де встановлений розмір аліментів, складаємо позовну заяву самостійно чи звертаємось за допомогою до кваліфікованих юристів. На що в цьому випадку необхідно звернути увагу? Ви можете звернутися за збільшенням розміру аліментів тільки у разі наявності наступних обставин:

  • змінився матеріальний стан, наприклад, мати втратила роботу і відповідно заробітну плату або інший вид доходу;

  • погіршення здоров’я матері;

  • та інші причини, визначені Кодексом. Наприклад, це може бути погіршення/ здоров’я чи матеріального становища дитини, недостатність розміру аліментів для забезпечення гармонійного розвитку дитини у зв’язку з інфляцією та інші причини, які ви зможете довести в суді.

Необхідно вказувати причину збільшення аліментів тільки ту, яку ви зможете довести в суті конкретними доказами.

Так, наприклад, Іванова Тамара Михайлівна подала позов до Печенізького районного суду Харківської області про збільшення розміру аліментів на неповнолітню дитину, який судом був задоволений (рішення від від 11.01.2018).

Чим вона мотивувала збільшення? Тамара Михайлівна вказала, що отримувала аліменти в сумі 400 грн, однак у зв’язку з підвищенням вартості життя, ця сума значно менша ніж прожитковий мінімум для дитини відповідного віку, тому і виникли підстави для зміни розміру аліментів та визначення їх у розмірі 1/4 частини від доходу (заробітку) відповідача.

Суд при прийнятті рішення виходить з того, що батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Згідно ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Зверніть увагу, на сьогоднішній день прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років становить — 1626 гривень, на дітей віком від 6 до 18 років — 2027 гривень.

Судом встановлено, що з часу присудження аліментів, які були визначені в розмірі 400 грн., через значні інфляційні процеси в Україні значно підвищилася вартість життя. У зв’язку з чим, цих грошей не вистачає на утримання дитини і не може забезпечити належний рівень матеріального утримання дитини, оскільки даний розмір навіть менший ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Тобто, якщо вам сплачують аліменти менше – 813 грн чи 1013 грн, ви сміло можете звернутися до суду.

В який суд необхідно подавати позов? Ви можете подавати як за своїм зареєстрованим місцем проживання чи місцем перебування, так і за місцем проживання батька дитини (відповідача).

Щодо судового збору, то при подачі позовної заяви на збільшення аліментів позивач звільняється від його сплати.